Ledax - Domov pro seniory Vysoké Mýto » Fotogalerie » Domov pro seniory » Slavnostní odhalení plastiky "Pták štěstí"

Slavnostní odhalení plastiky "Pták štěstí"

středa, 16. dubna 2014

V sobotu 6.října byla v domově pro seniory odhalena, u příležitosti Dne seniorů, plastika „Pták štěstí“. Plastiku vytvořilo občanské sdružení variace vm, v rámci projektu „Stromy žijí dál“. Červenou pásku přestřihl starosta Vysokého Mýta Ing. Miloslav Soušek, který se také zúčastnil připraveného programu. Počasí nám bylo nakloněno, občerstvení bylo výborné a účast z řad seniorů Domova i veřejnosti byla hojná.

A tady je příběh „Ptáka štěstí“, který pro Vás převyprávěla sociální pracovnice Iveta Ondráčková.

Plastika „Pták štěstí“ je inspirovaná knihou belgického spisovatele Maurice Maeterlincka s názvem ,,Modrý pták“. Tato kniha pojednává o dvou sourozencích, malém Tyltylovi a malé Mytyle. Děti požádala stařenka, aby našly Modrého ptáka, který by uzdravil její nemocnou dcerku. Na cestě děti zažívaly různá dobrodružství, ale modrého ptáka nenašly. Po návratu domů zjistily, že se jim celá cesta za dobrodružstvím jen zdála. Nemocnou dívku nakonec uzdravil ptáček, kterého měl malý chlapec v kleci.

Symbolikou Modrého ptáka je, že se mnohdy ženeme za vzdušnými zámky a snažíme se najít něco, co by nás udělalo šťastnějšími. Nakonec zjistíme, že to co nás dělá opravdu šťastnými, je kolem nás.

Náš „Pták štěstí“ nám přináší nejen radost, ale i možnost napsat nebo říct do schránky v kmeni naše tajná přání. Tím nám dává naději, že se naše přání a sny mohou stát skutečností.

Citát z výše jmenované knihy:

,,Hledali jsme jej…

Nalezli jsme jej…

Sotva nalezen, hned nám uletěl…“

Všem děkujeme a přejeme hodně štěstí.